Online Eğitimde Düşünme Becerileri

Atölyede Tanıtılacak Dijital Araç(lar): Flipgrid, MyStorybook, Padlet, Edpuzzle

Atölye Hangi Ders Bağlamında Kurgulandı: Çocuklar İçin Felsefe (İlkokul, Ortaokul)

Atölye İçeriği:

Atölyemizde, sorgulamanın yalnız felsefeye has bir eylem olmadığına inanarak her branşta uygulanabilecek öğretim teknikleri ile harmanlanmış bir çalışma gerçekleştireceği. Çağdaş eğitim sisteminin eskisi ile “ters yüz” edildiği bu dönemde ders içeriklerimizi en kısa sürede nasıl verimli bir şekilde kullanabiliriz; bunu yaparken farklı düşünme biçimlerinden yararlanarak öğrenciyi nasıl merkeze alabiliriz gibi sorulara beraber yanıt arayacağız. Tanıtacağımız dijital araçlarla bu sorulara kendimizce verdiğimiz yanıtları ders içerik örneği olarak sizlere sunacağız.

Bu atölyeye kimleri bekliyoruz?

  • Web 2.0 araçları ile derslerini zenginleştirmek isteyen,
  • yüzyıl yetilerine ve düşünme becerilerine ilgi duyan,
  • Sorgulamanın ehemmiyetine, eğlenerek öğrenmenin gücüne inanan bütün öğretmenlerimizi bekliyoruz.

Atölyeye Katılmak İçin Gerekli Hususlar/Öncesinde Yapılması Gerekenler: Ön hazırlık gerekmemektedir.

Atölye Süresi: 40 dk.

Kontenjan: Katılım 100 kişiyle sınırlıdır.

Webinar Uygulayıcıları: Ayşe ŞEREF, Sevinç ÇAKMAK

Atölye Uygulayıcıları:

Ayşe ŞEREF

Yenidoğu Eğitim Kurumları’nda Çocuklar için Felsefe dersi öğretmeni olarak vazife yapmaktadır. 2015 yılında Felsefe bölümünden mezun olmuş, 2018 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünde yüksek lisansını tamamlamıştır. Bugüne kadar çocuklar ile birçok farklı alanda (Resim, Müzik, Felsefe) atölye çalışmaları yapmıştır. Çocuklarla birlikte hayatı sorgulamaktan büyük zevk duymaktadır. Birlikte düşünüp ufkunu genişletme yolculuğunda yeni şeyler öğrenmek, öğrenirken de eğlenmek hedefinde olan bir öğretmendir.

Sevinç ÇAKMAK

Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe ve Sosyoloji bölümlerinden çift ana dal yaparak mezun olmuştur. 2017 bahar döneminde Polonya Adam Mickiewicz Üniversitesi’nde Erasmus değişim öğrencisi olarak eğitim almıştır. İstanbul Üniversitesi’nde pedagojik formasyon eğitimini tamamlamıştır. 2018 yılından itibaren Çocuklar İçin Felsefe alanında eğitimler alarak farklı kurumlarda ve projelerde felsefenin yaşama dair pratiğini erken yaşlarda uygulayabilme ve geniş bir kapsamda değerlendirebilme prensibiyle çalışmalar yapmaktadır. Yenidoğu Eğitim Kurumları’nda Çocuklar için Felsefe branşı öğretmenidir.