“Ölçmek İçin Öğrenme”den “Öğrenmek İçin Ölçme”ye Geçiş

Webinar Hakkında Kısa Bilgi: Ölçme ve değerlendirmede temel vizyonu, ölçmek için öğrenmek değil, öğrenmek için ölçmek olan bir anlayışın nasıl yapılandırabileceği üzerinde duracağımız programın akışında eğitimde ölçme ve değerlendirme konusuyla ilgili güncel gelişmeleri de değerlendireceğiz.

Webinar İçeriği:

Bu programda “öğrenmek için ölçme” fikrine dayalı bir ölçme ve değerlendirme anlayışının nasıl yapılandırılabileceği çerçevesinde; ölçme, merkezi sınavların sınıf içi ölçmeye etkisi, ölçmede eksen kayması, sınıf içi ölçme ve değerlendirme, çevrim içi eğitim süreçlerinde ölçme ve değerlendirme konuları üzerinde duracağız.

Webinara Katılmak İçin Gerekli Hususlar/Öncesinde Yapılması Gerekenler: Ön hazırlık gerekmemektedir.

Webinar Süresi: 45 dk.

Webinar Uygulayıcıları: Dr. Türker TOKER (Uşak Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi)

Atölye Uygulayıcıları:

Dr. Türker TOKER

Türker TOKER, 1980 yılında Kırıkkale’de doğmuştur. 2004 yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi’nden mezun olmuştur. 3 yıl Milli Eğitim Bakanlığı’nda öğretmenlik yaptıktan sonra 2007 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Uşak Üniversitesi adına Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Anabilim dalında yüksek lisans ve doktora eğitimi almak üzere yurt dışında görevlendirilmiş. 2010 yılında Denver Üniversitesi Morgridge Eğitim Fakültesinde Sayısal Araştırma Yöntemleri yüksek lisansını, daha sonra 2016 yılında aynı fakültede Araştırma Teknikleri ve İstatistik Anabilim dalında doktora derecesini elde etmiştir. Alanında Türkiye’nin birçok şehrinde öğretmen eğitimleri vermektedir. Halen Uşak Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Ölçme Değerlendirme Anabilim dalında Doktor Öğretim Üyesi ve Milli Eğitim Bakanlığı’nda Bakan Danışmanı olarak çalışmalarına devam etmektedir.