Evde Hayat, Derste Eğlence Var

Atölyede Tanıtılacak Dijital Araç(lar): Oyun ve etkinlikleri sunarken kolaylaştırıcı olarak çeşitli web araçlarından istifade edilecek, ancak doğrudan bir web aracı tanıtılmayacaktır.

Atölye Hangi Ders Bağlamında Kurgulandı: Yaratıcı Drama

Atölye İçeriği:

  • Temel eğitimin öğrencilere kazandırmayı hedeflediği ve toplumdaki tüm bireylerin sahip olması beklenen hayat becerilerinin, çevrim içi ortamda da mümkün olduğu gerçeğinden hareketle drama ile derslerimizi daha etkili, daha eğlenceli hâle getirirken kalıcı bir öğrenmeyi de sağlamış olacağız.
  • “Çevrim içi süreçte Hayat Atölyeleri bağlamında neler yaptık, nasıl yaptık? Atölye derslerini online eğitime nasıl uyarladık?” sorularını cevaplarken tüm branşlara entegre edilebilecek özgün etkinliklerimizden bahsedecek ve bir kısmını birlikte canlı olarak uygulayacağız.

 

Bu Atölyeye Kimleri Bekliyoruz?

Yaratıcı drama etkinlikleriyle dersleri güçlendirmek ve renklendirmek isteyen tüm öğretmenler katılabilir. Branş kısıtlaması yoktur. Öğretmeyi eğlenceli hâle getirmek isteyen herkesi bekliyoruz.

Atölyeye Katılmak İçin Gerekli Hususlar/Öncesinde Yapılması Gerekenler: Ön hazırlık gerekmemektedir.

Atölye Süresi: 45 dk.

Kontenjan: Katılım 100 kişiyle sınırlıdır.

Atölye Uygulayıcıları: Esra ANDİÇ ve Emine SEZGİN

Atölye Uygulayıcıları:

Esra ANDİÇ

1992 yılında Eminönü’de doğan Esra Andiç, 2019 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Oyunculuk Ana Sanat Dalı bölümünden mezun olup yine İstanbul Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümü öğrencisi olarak eğitimine devam etmektedir. 320 saatlik MEB onaylı Çağdaş Drama Derneği Yaratıcı Drama Eğitmenliği eğitimini tamamlamıştır. Türkiye Akıl ve Zekâ Oyunları Federasyonu’ndan Akıl ve Zekâ Oyunları Eğitici Eğitimini almıştır. Orff-Schulwerk Türkiye ile uluslararası atölyelere katılmıştır. Yaratıcı dans, yaratıcı yazma, yaratıcı okuma, hikâye anlatıcılığı, işitsel oyun, jeux dramatiques, çocuk edebiyatı ve şiddetsiz iletişim alanlarında çeşitli atölye ve seminerlere katılmıştır. 2020 yılından itibaren Yenidoğu Eğitim Kurumları’nda Dramasal Atölyesi Öğretmeni olarak görevini sürdürmektedir. Eğitime gönül vermiş biri olarak geleceğimiz olan çocukların eğitimine katkı sağlamayı yaşam biçimi olarak seçmiş, geleceğin yetişkinleri olan çocuklarımızı doğaya ve hayvanlara karşı merhametli, iletişimi kuvvetli ve yaşadığı dünyaya karşı duyarlı bireyler olarak yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Emine SEZGİN

Hayatın bir masal olduğuna inanan Emine Sezgin, Ankara Gazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunudur. Çeşitli özel kurumlarda Türkçe öğretmenliği, masal anlatıcılığı, drama öğretmenliği yapmış, seminer ve atölye çalışmalarına katılmıştır. İçindeki çocuğun sesini dinleyerek masal anlatıcılığı ve drama alanlarına yönelmiş, bu alanlarda çalışmalar yapmayı bir çocuğun oyun oynamayı sevdiği kadar sevmiştir. Çocuklar ve oyunlar hayatının olmazsa olmazıdır. Öğrencilerinden aldığı enerjiyle, sevgiyle yüreği güler. Yenidoğu Eğitim Kurumları'nda 2016 yılında başladığı Dramasal Atölyesi Öğretmenliği görevini ilk günkü heyecanıyla sürdürmektedir.